Art Grup Cam Sanayi
Art Grup Cam Sanayi

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Art Grup Cam Sanayi Art Grup Cam Sanayi

Menü

Cam Kumlama

Cam Kumlama

Kumlama, genellikle bir yüzeyi temizlemek ya da perdahlamak için ince parçacıkların yüksek hızda püskürtülmesi işlemine denir.

Kumlama, genellikle bir yüzeyi temizlemek ya da perdahlamak için ince parçacıkların yüksek hızda püskürtülmesi işlemine denir. En çok kullanılan malzeme kumdur ancak bunun yanı sıra kumtaşı, çelik, bakır, sert yemiş kabuğu hatta hindistan cevizi kabuğu parçacıkları bile kullanılabilir. İşlemin uygulanması sırasında çıkan toz solunabilir derecede olduğundan, kumlama işlemi özel kıyafetler giyilerek ve gerekli önlemler alınarak kontrollü bir şekilde gerçekleştirilir. 
 
Resim yapılacak alanın temizlenmesi ve hazırlanması amacıyla kullanılan ilk kumlama işlemi 1870 yılında ABD'de patentlenmiştir. O zamandan bugüne gelişen teknoloji sayesinde kumlama işlemi cam endüstrisi gibi farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. 
 
Cam konusunda, kumlama işlemi oldukça sık uygulanan bir işlemdir. İlk başlarda kumlama işlemi el ile yapılıyordu. Ancak bu yöntem oldukça zor ve pahalıydı. Günümüzde ise bu işlem yüksek performanslı makineler sayesinde kolaylıkla uygulanabilmektedir. 
 
Kumlama işlemi 3 bileşenden oluşur: Aşındırıcı materyal, basınçlı hava, aşındırıcı materyali püskürten jet fan.
 
Kumlama işleminin ayarlanabilir basıncı ve püskürtme açısı sayesinde cam üzerinde görseller, yazılar, şekiller oluşturulabilmektedir. Bu özelliği ile kumlama efekti, iç mekan dekorasyonunda (kapılar ,duşakabinler, bölmeler, ofis bölme sistemleri, mobilyalar vb.) ve bir çok yerde şık bir görüntü elde edilmesini sağlar.